Na blagdan sv. Franje Ksaverskoga, 3. prosinca 2022., održan je tradicionalni susret isusovačkih suradnika. I ove godine je bio na Jordanovcu u Zagrebu, ali ovog puta u manjem opsegu, u obliku formacijskog susreta s predstavnicima vodstva laičkih udruga i zajednica koje se nadahnjuju ignacijevskom duhovnošću i sudjeluju na različite načine u zajedničkim apostolatima s Hrvatskom pokrajinom Družbe Isusove.
Nakon druženja i upoznavanja te molitvenog uvoda, središnje izlaganje održao je p. Tvrtko Barun, ekonom Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, na temu „Sveti Ignacije i novac.“ Govorio je o tome kako se sv. Ignacije Loyolski odnosio prema novcu i materijalnim dobrima prije obraćenja, zatim kako o njima govori u „Duhovnim vježbama“ i koju važnost im daje u ustanovama i vodstvu Družbe Isusove. U manjim skupinama, sudionici su prostudirali i komentirali jedno pismo sv. Ignacija koje to ilustrira. Sv. Ignacije ističe opasnost navezanosti na materijalna dobra i ne traži samo slobodu od te navezanosti, nego da njegujemo želju biti „siromašni s Kristom siromašnim“, u duhovnom i stvarnom siromaštvu, što je smisao zavjeta kojeg polažu članovi Družbe Isusove. S druge strane, „Duhovne vježbe“ od svih, uključujući laike i svjetovne klerike, traže da žive skromno u skladu s načelom da se materijalnim dobrima služe onoliko i onako kako je to na veću Božju slavu.
Što Ignacije misli o materijalnim dobrima, jasno je oblikovano u razlikovanju zajednice i apostolskog djela u Družbi Isusovoj. Isusovci, tj. isusovačka zajednica, treba živjeti isključivo od svoga rada i milostinje, a ne smije živjeti od zajamčenih izvora prihoda kao što su rente i ulaganja (to je ipak dopušteno za školovanje kandidata i za brigu o starima). Za razliku od njih, apostolske ustanove, tzv. djela, kao što su škole, fakulteti, duhovni centri, župe, mediji, smiju stjecati sredstva od kapitala, da njima mogu financirati svoje djelatnosti i djelatnike. No čista proizvodna ili ekonomska djelatnost bez izričite pastoralne svrhe zabranjena je Družbi. Zato je od velike važnosti da se razlikuje nakana darovatelja u svemu i da se vodi briga o dobročiniteljima. Za dobročinitelje Družbe svaki isusovac svećenik jednom mjesečno prikazuje svetu misu.
Suradnicima se obratio i provincijal, p. Dalibor Renić, koji je predslavio svetu misu u kapeli Fakulteta filozofije i religijskih znanosti. Nadovezujući se na misna čitanja, govorio je o tome da i mi, kao Isusovi prvi učenici i sv. Franjo Ksaverski, također djelujemo kao iscjelitelji po raznim poslanjima svojih zajednica i udruga. Jednako je važno da se vidimo i u onima koji primaju iscjeljenje od Gospodina, kao svojevrsni „ranjeni iscjelitelji“ (Henri Nouwen). Zatim je predstavio sažetak refleksije isusovačkih zajednica o budućim izazovima i potrebama provincije, među kojima je važno mjesto dobila formacija u ignacijevskoj duhovnosti i suradnja s laicima.
Glazbeni dio liturgije vodio je p. Niko Bilić, izvodeći prigodne vlastite skladbe, koje su sudionici vrlo lako naučili i prihvatili. Susret je nastavljen zajednički ručkom u Pastoralnom centru.
Susretu su nazočili predstavnici udruga i zajednica: Akademski zbor Palma, Centar Ignacije, Hrvatska zajednica Bračnih susreta, Isusovačka služba za izbjeglice (Hrvatska, Bosna i Hercegovina), Kap dobrote, Marijanski zavjet za domovinu, Molitvena zajednica Srce Isusovo, Prisutnost, SKAC Palma, Zajednica kršćanskog života (Rijeka, Zagreb), Zaklada Anamarija Carević, Zaklada Biskup Josip Lang.